عاطفه رضوی نوشته شده توسط  آبان 06, 1397 - 103 بازدید

درمان خانگی رفع بوی بد دهان

هیچ چیزی خجالت‌آورتر از این نیست که افراد به خاطر بوی بد دهان، دورتر از شما بایستند. دیگر خجالت نکشید، یک یا چند مورد از این ۱۲ درمان خانگی برای رفع بوی بد دهان خود امتحان کنید تا این مشکل حل شود. همان‌طور که این داروها به عنوان داروهای خانگی شناخته ‌می‌شوند، جزو درمان‌های فراگیر نیستند. برخی از علل بوی بد دهان ناشی از بیماری دندان یا لثه است که نیاز به مشاوره و درمان حرفه‌ای توسط دندانپزشک دارد.

1- جوش شیرین

اگر شما در حال دست و پنجه زدن با مشکل بوی بد دهان هستید، یکی از اولین روشهای درمان بسیار سادهاین مشکل استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین کمک ‌می‌کند تا سطح pH دهان شما حفظ شود و باکتری‌هایی که باعث بوی بد دهان ‌می‌شوند را از بین می‌برد.

- نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را در ۱ لیوان آب گرم حل کنید.
- با این محلول چند بار در روز دهانتان را بشویید.
- همچنین ‌می‌توانید مخلوط جوش شیرین همراه با مقدار کمی روغن زیتون یا نارگیل را بر روی مسواک خود ریخته و دندان‌های خود را با آن مسواک کنید.

2- روغن درخت چای

اکثر مردم از روغن درخت چای به عنوان یک ضدعفونی موضعی استفاده ‌می‌کنند. ازاین‌رو، روغن درخت چای یک درمان خانگی قوی و موثر برای رفع مشکل بوی بد دهان است. خواص ضد عفونی کننده این روغن قدرتمند ‌می‌تواند به ضد عفونی کردن دهان شما کمک کند و از این طریق می‌توانید از دست باکتری‌هایی که بوی بد ایجاد ‌می‌کنند، خلاص شوید.

- شما ‌می‌توانید چند قطره از روغن درخت چای را در یک لیوان آب گرم ریخته و از آن به عنوان یک دهان شویه دو بار در روز استفاده کنید.
- هنگامی که از مسواک خود استفاده می‌کنید، چند قطره روغن درخت چای را به خمیر دندان اضافه کنید و مسواک بزنید.
- حداقل دو بار در روز با استفاده از مخلوط این روغن جوش شیرین، دندان‌های خود را بشویید.

3- سرکه سیب

یکی دیگر از داروهای رفع بوی بد دهان که بسیار موثر است سرکه سیب است. سرکه سیب در کشتار باکتری‌ها بسیار موثر است و همچنین به تولید pH متعادل در دهان شما برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها کمک ‌می‌کند. علاوه بر این، سرکه سیب به بهبود هضم غذا کمک ‌می‌کند، زیرا مشکل در هضم غذا یکی از دلایل شکل‌گیری بوی بد دهان است.

- یک قاشق غذاخوری از سرکه سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و حدود یک هفته، هربار قبل از غذا بخورید.
- شما همچنین می‌توانید از مخلوط سرکه سیب و آب به عنوان دهان‌شویه استفاده کنید.
- مطمئن باشید قبل از مسواک زدن از این درمان استفاده کنید، زیرا اسید موجود در سرکه سیب در طول زمان ‌می‌تواند به مینای دندان آسیب وارد کند.

4- میخک

دندانپزشکان برای مدت زمان بسیار طولانی از روغن گل میخک برای درمان دندان‌درد استفاده ‌می‌کنند، بنابراین نباید جای تعجب نیست که میخک یکی از داروهای خانگی برای رفع مشکل بوی بد دهان است. خواص ضد التهابی و ضد درد روغن گل میخک است که باعث ‌می‌شود که دندانپزشکان از آن استفاده کنند، اما خواص ضد باکتری میخک چیزی است که آن را به یک خوشبو کننده عالی تبدیل کرده است.

- چند قطعه گل میخک را در دهان خود گذاشته و آنها را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه کاملا بجویید.
- شما ‌می‌توانید ۱ قاشق چایخوری گل میخک را به یک فنجان آب جوش اضافه کرده و اجازه دهید حدود ۱۰ دقیقه دم بکشد.
- هم می‌توانید این چای را چند بار در روز بخورید یا از این چای به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

5- آب لیمو

یک درمان خانگی ساده برای درمان بوی بد دهان که کاملاً در دسترس همگان است، استفاده از آب لیمو است. آب لیمو مانند سرکه سیب، که قبلا ذکر شد، به تنظیم pH دهان کمک ‌می‌کند.

- یک قاشق غذاخوری از آب لیمویی را که تازه گرفته شده به یک لیوان آب گرم اضافه کرده و از آن به‌عنوان دهان شویه استفاده کنید.
- همچنین ‌می‌توانید کمی نمک را به این مخلوط اضافه کنید تا برای کشتن باکتری‌ها نیز مفید باشد.
- چند بار در روز این کار را تکرار کنید.

6- جعفری

جعفری یکی از بهترین گیاهان در دسترس است که می‌تواند مشکل بوی بد دهان را حل کند. کلروفیل موجود در جعفری به خنثی کردن محیط اسیدی دهان شما کمک ‌می‌کند تا باکتری‌هایی که منشا بوی بد هستند رشد نکنند. علاوه بر این، جعفری به هضم غذا کمک ‌می‌کند و از ایجاد بوی بد دهانی که منشا آن ترشی معده است، جلوگیری ‌می‌کند.

- ساده ترین راه این است که چند شاخه جعفری را به مدت چند دقیقه جویده و سپس آنها را ببلعید.
- گرفتن آب جعفری و استفاده از آن به عنوان یک دهان شویه یا صرفا نوشیدن چند باره آب جعفری در طول روز نیز ‌می‌تواند به بهبود هضم غذا و رفع بوی باکتری کمک کند.

7- دارچین

دارچین که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود درمان عالی برای بوی بد دهان است. سینامیک آلدهید موجود در دارچین هم باکتری‌ها دهان را ‌می‌کشد و هم بوی بد بو آن را رفع می‌کند.

- یک قاشق چایخوری پودر دارچین یا یک شاخه دارچین را به یک فنجان آب جوش اضافه کرده و اجازه دهید حدود ۱۰ دقیقه دم بکشد.
- این چای را چند بار در روز بخورید یا از آن به عنوان یک دهان شویه استفاده کنید.
- یک روش جایگزین این است که هربار از مسواک خود استفاده می‌کنید، دو قطره روغن دارچین را به خمیر دندان اضافه کنید و مسواک بزنید.

8- رازیانه

رازیانه نه تنها برای هضم بسیار عالی، بلکه باعث تازه شدن نفس شما می‌شود. رازیانه حاوی خواص ضد میکروبی است که به کشتن باکتری‌ها دهان کمک کرده و همچنین ‌می‌تواند باعث رفع مشکلات معده شما شود.

- جویدن و بلعیدن ۱ قاشق غذاخوری تخم رازیانه پس از وعده‌های غذایی ‌می‌تواند به رفع بوی دهان و همچنین کمک هضم کمک کند.
- شما همچنین ‌می‌توانید با دم کردن تخم رازیانه، چای آن را استفاده کنید.
- هر یک از این درمان‌ها را دو تا سه بار در روز انجام دهید.

9- روغن نارگیل

اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی بوده و بر همین اساس روغن نارگیل یکی از درمان‌های خانگی مناسب برای رفع بوی بد دهان، است.

- یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در داخل دهان بریزید.
- روغن را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در اطراف دهان و بین دندان‌هایتان بچرخانید و آن را در دهان قرقره کنید و سپس دهان را با آب گرم شستشو دهید.
- شما همچنین ‌می‌توانید جوش شیرین را در ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کنید، سپس با مسواک و این خمیر دندان‌ها را مسواک بزنید.
- هر یک از این درمان‌ها را چند بار در روز تکرار کنید.

10- زنجبیل

زنجبیل یک گیاه فوق العاده برای خلاص شدن از بوی بد دهان است که توسط باکتری‌های موجود دهان و یا هر یک از دیگر علل بالقوه آن ایجاد ‌می‌شود. زنجبیل یک عامل ضد باکتری قوی است که به هضم غذا کمک می‌کند.

- به اندازه ۱ قاشق سوپخوری زنجبیل تازه را پوست کنده و رنده کنید و آن را اضافه کردن آن به یک و نیم فنجان آب جوش اضافه کنید.
- این محلول را به مدت ۱۰ دقیقه دم کرده و آن را یا به‌عنوان چای میل کنید یا به‌عنوان دهان‌شویه استفاده کنید.
- یک راه ساده تر این است که پوست کمی ریشه زنجبیل را گرفته و آن را کاملا جویده و ببلعید.
- هر یک از این درمان‌ها را بعد از غذا تکرار کنید تا به هضم غذا کمک کرده و همچنین نفس شما را تازه کند.

11- هل

هل با بوی قوی و معطر خود دارای اثر مشابهی مانند گل میخک و دارچین در از بین بردن باکتری‌ها و بوی بد ناشی از حضور این باکتری‌ها در دهان است.

- پس از هریک از وعده‌های غذایی یک عدد دانه هل را در دهان خود گذشاته و آن را کاملا جویده و ببلعید.
- همچنین ‌می‌توانید با دم کردن دانه‌های هل، چای آن را میل کنید.
- حداقل دو بار در روز این درمان را تکرار کنید.

12- نمک دریایی

نمک دریایی با حذف توکسین، کشتن باکتری‌ها و تعادل pH و حتی مبارزه با التهاب لثه یکی از موثرترین درمان‌ها برای رفع بوی بد دهان به شمار می‌رود. نمک دریایی همچنین ‌می‌تواند باعث از بین بردن علل دیگر بوی بد در بینی و گلو شود.

- یک قاشق چایخوری نمک دریایی را در یک لیوان آب گرم حل کنید.
- از این مخلوط به عنوان شستشودهنده دهان یا گلو استفاده کنید.
- این درمان را هر روز انجام دهید.

منبع:چی و چه

عاطفه رضوی

تحصیل کرده حوزه آی تی و علاقمند به هنر آرایشگری

سعی میکنم تحقیقات خودم را با شما در میان بگذارم. امیدوارم که از...

موارد مرتبط

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید     Instagram       Telegram

دانلود اپلیکیشن بیوتی لند

 

درباره بیوتی لند

بازدید کننده عزیز به وبسایت بیوتی لند خوش آمدید. بیوتی لندسعی میکند با ارائه مقالات آموزشی در زمینه سلامت و زیبایی گام مهمی در ارتباط با این موضوع بر دارد. برای یاری ما میتوانید در سایت ثبت نام کرده و مطالب آموزشی جدیدی را در این وبسایت به نام خود ثبت کنید.

 dcjf watermark

بالا