عاطفه رضوی نوشته شده توسط  مهر 29, 1397 - 102 بازدید

6 روش جلوگیری از سفید شدن موها

موها زمانی سفید می شوند که سلولهای تولید کننده رنگدانه، تولید رنگدانه ها را متوقف می کنند. با افزایش سن، عموما میزان تولید رنگدانه ها و تزریق آن به مو ها کاهش می یابد. در ادامه شش مورد دیگر از ماسک هایی که از سفید شدن موها جلوگیری می کنند را دراین مقاله آورده ایم.

1- آب پیاز

 hair mask 6060005

مواد لازم

یک پیاز متوسط
1 قاشق غذاخوری روغن زیتون
کدو تنبل

روش تهیه

پیاز را به قطعات کوچک تبدیل کنید و آن را با یک قاشق روغن زیتون ترکیب کنید. آب کدو را بگیرید. این مخلوط را بر روی پوست خود بمالید و حدود 10 دقیقه ماساژ دهید. بگذارید30 تا 35 دقیقه دیگر بماند. موهای خود را با شامپو بدون سولفات ملایم و نرم کننده شستشو دهید.

دو بار در هفته تکرار کنید.

چرا این ماده موثر است: از نظر علمی ثابت شده است که آب پیاز به کاهش ریزش مو کمک می کند. این ماده همچنین به جلوگیری از سفید شدن مو و بهبود سلامت مو کمک می کند. با این حال، تنها ایراد استفاده از این دارو این است که رفع بوی پیاز از موهای شما دشوار است.
2- حنا

hair mask 6060006 

مواد لازم

5 قاشق غذاخوری پودر حنا
1 قاشق غذا خوری قهوه فوری
1 فنجان آب

روش تهیه

قهوه را در یک فنجان آب بجوشانید. به آرامی دم کرده را به پودر حنا اضافه کنید و هم بزنید. این مخلوط را روی پوست و مو خود بگذارید و حدود 3-4 ساعت بماند. مخلوط را با آب گرم و شامپو بدون سولفات ملایم بشویید.

هر سه هفته یکبار تکرار کنید.

چرا این ماده موثر است: با وجودی که پودر حنا به معکوس کردن رنگ خاکستری مو کمک نمی کند، با افزودن رنگ قرمز به موهایتان به مخفی کردن موهای سفید کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که از پودر حنا خالص استفاده می کنید، زیرا برخی از پودرها دارای مواد شیمیایی هستند.
3- برگ مریم گلی

 hair mask 6060003

مواد لازم

یک دسته برگ مریم گلی
1 فنجان آب
بطری اسپری

روش تهیه

برگ های مریم گلی را در آب بجوشانید. بگذارید خنک شود و سپس مایع را در یک بطری اسپری بریزید. موهای خود را آغشته به چای مریم گلی کنید. حدود 2 ساعت بماند. محلول را با شامپوی ملایم و نرم کننده شستشو دهید.

2-3 بار در هفته تکرار کنید.

چرا این ماده اثر می کند: برگ مریم گلی محافظ رنگ طبیعی است که باعث می شود موهای شما خاکستری نشود. در برخی موارد، این مخلوط به بازگرداندن رنگدانه به رشته موهای سفید کمک می کند.
4- لوفا

 hair mask 6060001

مواد لازم

نصف فنجان لوفای خرد شده و خشک
1 فنجان روغن نارگیل

روش تهیه

لوفا را به مدت 3-4 روز در یک ظرف روغن نارگیل قرار دهید و در ظرف را محکم ببندید. بعد از 4 روز، حدود 2 قاشق غذاخوری روغن بردارید و آن را گرم کنید. روغن را به پوست سر خود ماساژ دهید. بعد از حدود 15 دقیقه ماساژ دادن، بگذارید روغن 30 دقیقه دیگر بماند. موهای خود را با شامپو بدون سولفات ملایم و نرم کننده شستشو دهید.

2-3 بار در هفته تکرار کنید.

چرا این ماده اثر می کند: این درمان به عنوان یک تونیک مو عمل می کند که به فولیکول های شما کمک می کند تا مواد مغذی مورد نیاز برای رشد موهای رنگی و سالم داشته باشید. این ماده کمک می کند تا ریشه های مو احیا شود و رنگ طبیعی را به موهای شما بازمی گرداند.
5- کنجد

hair mask 6060002 

مواد لازم

2 قاشق غذاخوری روغن دانه کنجد
2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل
حوله داغ

روش تهیه

دو روغن را مخلوط کنید و مخلوط را حرارت دهید تا کمی گرم شود. روغن را بر روی پوست سر خود بمالید. پس از ماساژ دادن به مدت 15 دقیقه، موهای خود را با یک حوله گرم بپوشانید و بگذارید روغن 30 دقیقه دیگر بماند.
موهای خود را با شامپو بدون سولفات ملایم و نرم کننده شستشو دهید.

2-3 بار در هفته تکرار کنید.

چرا این ماده اثر می کند: روغن نارگیل یکی از پرطرفدار ترین روغن های مو با منبع غنی از اسیدهای چرب است. روغن نارگیل همراه با روغن دانه کنجد به فعالیت ملانوسیت کمک میکند. روغن دانه کنجد همچنین رنگ موهای شما را با استفاده منظم تیره می کند.
6- خارتوت هندی و گل هیبوسکوس

 hair mask 6060004

مواد لازم

3 قاشق غذاخوری برگ و گل هیبوسکوس
3 قاشق غذاخوری پودر آلما
آب

روش تهیه

مواد را مخلوط کنید تا خمیری تهیه شود. می توانید کمی آب به مخلوط اضافه کنید. مخلوط را روی پوست سر خود بمالید و آن را تا نوک موهای خود بکشید. بگذارید حدود 45 دقیقه بماند. موهای خود را با شامپو بدون سولفات ملایم و نرم کننده شستشو دهید.

دو بار در هفته تکرار کنید.

چرا این ماده اثر می کند: این ماسک به تقویت و تقویت فولیکول های مو کمک می کند تا سلامت پوست سر و حفظ رشد موهای سالم را افزایش دهد. این باعث می شود که موهای زودرس را از بین ببرد و در عین حال موهایتان را نیز تنظیم کند و این کار را راحت انجام دهد. این ماسک به تقویت فولیکول های مو کمک می کند تا سلامت پوست سر و حفظ رشد موهای سالم را افزایش دهد.


نکاتی برای از بین بردن موهای سفید
1. افزایش مصرف ویتامین B12

به علت کمبود ویتامین B12، موهای شما سفید می شوند. کمبود ویتامین B12 باعث کم خونی می شود و موهای شما رنگدانه خود را از دست می دهند و نشانه ای از بیماری است. این وضعیت را می توان با حفظ رژیم غذایی متعادل که مقادیر مناسب ویتامین شما را تامین می کند، معکوس کرد.
2. سطوح تیروئید را تحت کنترل نگه دارید

غده تیروئید شما بر تمام وظایف حیاتی بدن شما تاثیر می گذارد. یک تیروئید غیر فعال و یا کم کاری تیروئید، می تواند موهای سفید را به همراه داشته باشد. لازم است که سطح تریروئید خود را کنترل کنید. هیپوتیروئیدی یک بیماری مزمن جدی است و ممکن است به مکمل هورمون نیاز داشته باشد. برخی غذاها می توانند با فعالیت غده تیروئید شما مداخله ایجاد کنند.
3. ترک سیگار

شیوه زندگی شما تاثیر زیادی بر سلامت و رنگ موی شما دارد. سیگار دارای اثرات نامطلوب بر بدن شما می باشد و می تواند به سفید شدن موهای شما کمک کند. یک مطالعه مشخص کرد افراد سیگاری ها بیشتر در معرض سفید شدن مو قرار دارند.
4. مصرف آنتی اکسیدان ها

رژیم غذایی شما ممکن است به جلوگیری از بروز موهای سفید کمک کند. سعی کنید غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مصرف کنید. از دست دادن رنگدانه می تواند به دلیل استرس اکسیداتیو سریع تر رخ دهد. اکسیداسیون، که یک فرایند طبیعی است، رادیکال های آزاد را تولید می کند و باعث افزایش سن می شود. این عدم تعادل موجب می شود موها رنگدانه خود را از دست بدهند و سفید شوند.
5. غذاهای مناسب برای کاهش موهای سفید

اگر سفید شدن مو به دليل کمبود ويتامين B12 باشد، بايد بيشتر غذاهای دریایی، تخم مرغ و گوشت، از جمله گوشت خوک، گوشت گاو و گوشت گوسفند مصرف کنيد. محصولات لبنی مانند شیر و پنیر نیز منابع خوبی هستند. کسانی که رژیم گیاهخواری دارند می توانند مکمل ها یا محصولاتی را که با ویتامین B12 غنی شده اند انتخاب کنند. همچنین غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مانند انواع توت ها، انگور، سبزیجات برگ سبز و چای سبز مصرف کنید.
در اینجا یک لیست از مواد غذایی که به حفظ رنگدانه مو کمک می کند ذکر شده است:

توت ها - غنی از ویتامین C
صدف - حاوی روی است که به شما کمک می کند موهای شما رنگی شود.
جگر و گوشت - مبارزه با کم خونی و کمبود آهن.
هویج - غنی از ویتامین A
برگ های کاری - غنی از ویتامین های B و مواد معدنی مانند سلنیوم، ید، روی و آهن.
اسفناج - کمک در تولید ملانین.
تخم مرغ - غنی از ویتامین B12.
لوبیا - منبع غنی از پروتئین.
دانه های آفتابگردان - غنی از آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی.
گردو - منبع غنی از مس، که در تولید ملانین کمک می کند.

آیا موهای سفید می تواند دوباره سیاه شود؟

با تشخیص و درمان مناسب، رنگ سفید مو را می توان معکوس کرد و موی سفید می تواند سیاه شود. اما اگر مشکل ژنتیکی یا مرتبط با سن باشد، بعید است که این روند معکوس شود. با این حال، ممکن است با رژیم متعادل و یک رژیم مراقبت از مو، موی سفید را کاهش دهید.

منبع:سلامت بانوان اوما

عاطفه رضوی

تحصیل کرده حوزه آی تی و علاقمند به هنر آرایشگری

سعی میکنم تحقیقات خودم را با شما در میان بگذارم. امیدوارم که از...

موارد مرتبط

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید     Instagram       Telegram

دانلود اپلیکیشن بیوتی لند

 

درباره بیوتی لند

بازدید کننده عزیز به وبسایت بیوتی لند خوش آمدید. بیوتی لندسعی میکند با ارائه مقالات آموزشی در زمینه سلامت و زیبایی گام مهمی در ارتباط با این موضوع بر دارد. برای یاری ما میتوانید در سایت ثبت نام کرده و مطالب آموزشی جدیدی را در این وبسایت به نام خود ثبت کنید.

 dcjf watermark

بالا