عاطفه رضوی نوشته شده توسط  مهر 28, 1397 - 109 بازدید

7دلیل سفید شدن موها و 6 راه پیشگیری از آن

یکی از اثرات مخرب زندگی مدرن موهای سفید است. در این مقاله روش های درمان و جلوگیری از سفید شدن مو ذکر شده است. ظهور موهای سفید با پیر شدن طبیعی است. اما هنگامی که در اوایل 30 سالگی و گاهی اوقات، حتی 20 سالگی، موی سفید دارید عجیب است. موهای خاکستری و سفید، نتیجه از دست دادن رنگدانه های مو است. هنگامی که کاهش قابل توجهی در رنگدانه وجود دارد، رنگ مو به رنگ خاکستری تبدیل می شود. وقتی دیگر رنگی وجود ندارد، مو سفید می شود. علت دقیق این موضوع هنوز کشف نشده است، اما در ادامه عوامل موثر بر سفید شدن مو و راههای مقابله با آن ذکر شده است.


hair mask 5050008 


چه چیزی باعث سفید شدن مو می شود؟

رشد مو زمانی اتفاق می افتد که سلول های قدیمی از طریق فولیکول های مو به علت تولید سلول های جدید تحت فشار قرار می گیرند. این حالت در سه مرحله- رشد (آناژن)، توقف رشد (کاتاژن) و استراحت (تلوژن) اتفاق می افتد. در طول دوره استراحت، موهای شما به طول عمر خود می رسد و می ریزند و یک رشته جدید در جای قبلی رشد می کند. هنگامی که موهای شما رشد می کنند، با رنگدانه هایی که به آن رنگ می دهند رشد می کنند. با افزایش سن، مقدار رنگدانه ای که به هر رشته مو تزریق می شود کاهش می یابد، به همین دلیل مو به سمت خاکستری و در نهایت سفید پیش می رود.

رشد موی سفید توسط عوامل زیر تعیین می شود:
1. ژنتیک

این عامل غالب در تعیین اینکه در چه سنی موهای شما رنگدانه را از دست می دهند، است. برای بعضی از مردم، این اتفاق حتی قبل از 20 سالگی رخ می دهد. برای دیگران، اول رشته های سفید دیرتر ظاهر می شوند.
2. کمبود ملانین

در اغلب موارد کمبود ملانین عامل اصلی سفید شدن مو است. تولید ملانین بستگی به تغذیه مناسب و مکمل های پروتئین دارد. کمبود این مواد مغذی باعث می شود ملانین به میزان کمتر از حد قابل قبول برسد.
3. هورمون ها

هورمون های شما تاثیر زیادی بر رنگدانه موی شما دارند. عدم تعادل می تواند رنگ موهای شما را به سفید تبدیل کند.
4. شرایط پزشکی

برخی از بیماری ها ممکن است باعث کاهش رنگدانه در موهای شما شود. آنها شامل کمبود ویتامین B12 یا مشکلات غده تیروئید و هیپوفیز هستند.
5. استرس

استرس ناشی از مصرف بیش از حد الکل و مواد غذایی نامناسب نیز باعث پیری زودرس می شود.
6. مواد شیمیایی

گاهی اوقات استفاده از شامپو های شیمیایی، صابون ها، رنگ ها و غیره به طور مستقیم باعث این مشکل می شود. با این حال، این مسئله می تواند ناشی از عفونت های آلرژیک نیز باشد.
7. عوامل بیرونی

تغییرات در رنگ موی شما ممکن است به دلیل عوامل خارجی مانند آب و هوا، آلودگی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص رخ دهد. این عوامل روند پیری را تسریع می کند. پیشرفت اخیر در مورد از دست دادن رنگدانه در مو وجود دارد. کشف شد که فولیکول های مو یک مقدار کمی از پراکسید هیدروژن تولید می کنند که در طول زمان انباشته می شوند. این مواد مو را خاکستری و در نهایت سفید می کنند. با از بین بردن این مواد، ممکن است موهای شما رنگ طبیعی خود را به دست آورد.
آیا می توان از سفید شدن موها جلوگیری کرد؟

تغییر رنگ موهای خاکستری و روند معکوس سفید شدن مو تا حد زیادی وابسته به علت سفید شدن مو است. اگر ژنتیک مسئول باشد، هیچ راهی برای تغییر معکوس وجود ندارد. اگر علت یک مشکل بهداشتی پایه باشد، مشاوره با دکتر بهترین شیوه عمل است. گاهی اوقات پس از هورمون درمانی ممکن است رنگدانه مجدد بازگردند. راه دیگر برای برگشت رنگ مو مصرف قرص ویتامین B-12 می باشد.

چگونه از خاکستری و سفید شدن مو جلوگیری کنیم؟

1. پودر آملا / روغن آملا برای موهای سفید

hair mask 5050002 

مواد لازم

• 3-4 عدد آملا خشک
• 1 فنجان روغن نارگیل

روش تهیه

آملاها را با روغن نارگیل بجوشانید تا محلول روغن را تهیه کنید. این روغن را در یک ظرف ذخیره کرده و حدود 2 قاشق غذاخوری هر بار مصرف کنید. دو قاشق غذاخوری روغن را روی پوست سر خود ماساژ دهید و در طول موی خود پخش کنید. بعد از ماساژ دادن به مدت 15 دقیقه، روغن را به مدت 30 دقیقه بگذارید بماند. همچنین می توانید روغن را به مدت یک شب روی سر بگذارید بماند. موها را با شامپوی بدون سولفات شستشو دهید سپس با نرم کننده بشویید.

2-4 بار در هفته تکرار کنید.

چرا این ماده موثر است: آملا موهای آسیب دیده را ترمیم می کند. همچنین به عنوان تونیک مو کمک می کند موهای تیره درخشان شوند. این ماده یک منبع غنی از ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان است که خواص ضد پیری دارد و رنگدانه را در فولیکول های موی شما تقویت می کند. همچنین می توانید آملا خشک شده را در آب به مدت یک شب خیس کنید و صبح روز بعد با این آب موهای خود را بشویید. می توانید مخلوط پودر آملا خشک شده با لیمو و روغن بادام را به طور منظم روی پوست سر بمالید.

2. چای سیاه برای موهای سفید

hair mask 5050005
 

مواد لازم

2 قاشق غذاخوری چای سیاه
1 فنجان آب

روش تهیه

چای سیاه را در یک فنجان آب جوش بیاورید. بگذارید خنک شود. پس از سرد شدن، مایع را به مو و پوست سر خود بمالید. پوست سر خود را به مدت دو دقیقه ماساژ دهید و حدود یک ساعت منتظر بمانید. موهای خود را با شامپوی بدون سولفات ملایم بشویید و با نرم کننده شستشو دهید.

2-3 بار در هفته نکرار کنید.

چرا این ماده موثر است: چای سیاه، مو را با آنتی اکسیدان ها ترمیم می کند و از رشد موهای سفید جلوگیری می کند. همچنین با افزودن درخشندگی، رنگ مو را تیره می کند.

3. برگ کاری برای موهای سفید

hair mask 5050001 

مواد لازم

• یک مشت برگ کاری
• 3 قاشق غذاخوری روغن نارگیل

روش تهیه

برگ های کاری را با روغن نارگیل بجوشانید تا محلول روغن را تهیه کنید. روغن را کنار بگذارید تا خنک شود. پس از سرد شدن، روغن را به پوست سر ماساژ دهید و در طول مو نیز بمالید. بعد از ماساژ دادن به مدت 15 دقیقه، روغن را 30 دقیقه بگذارید بماند. همچنین، می توانید بگذارید روغن کل شب روی مو بماند. موها را با شامپو بدون سولفات و نرم کننده بشویید.

2-3 بار در هفته تکرار کنید.

چرا این ماده موثر است: برگ های کاری به بازگشت رنگدانه ملانین به فولیکول های مو کمک می کند. این ماده منبع غنی از ویتامین B است که ویتامین حیاتی برای رشد مو می باشد.

4. روغن نارگیل و آب لیمو

hair mask 5050003
 

مواد لازم

2 قاشق چایخوری آبلیمو
2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل

روش تهیه

آبلیمو را به روغن نارگیل اضافه کرده و مخلوط را گرم کنید. این مخلوط را به پوست سر خود ماساژ دهید. بگذارید حدود 30 دقیقه بماند. موهای خود را با شامپو بدون سولفات ملایم و نرم کننده شستشو دهید.

2 بار در هفته تکرار کنید.

چرا این ماده موثر است: لیمو حاوی ویتامین B و C است و همچنین یک منبع غنی از فسفر معدنی است. اینها برای نگهداری سلول های رنگدانه در فولیکول های مو حیاتی هستند.

5. روغن کرچک با روغن خردل

hair mask 5050004 

مواد لازم

1 قاشق غذاخوری روغن کرچک (همچنین می توانید از روغن ججوبه، کلونجی یا روغن سیاه استفاده کنید)
2 قاشق غذاخوری روغن خردل

روش تهیه

روغن ها را مخلوط کرده و مخلوط را چند دقیقه گرم کنید. این مخلوط را به پوست سر خود ماساژ دهید. پس از ماساژ پوست سر برای حدود 15 دقیقه، بگذارید حدود 30 دقیقه بماند. موهای خود را با شامپو بدون سولفات ملایم و نرم کننده شستشو دهید.

2-3 بار در هفته تکرار کنید.

چرا این ماده موثر است: روغن خردل یک منبع عالی از مواد معدنی ضروری است که به حفظ سلامت و رنگ موی شما کمک می کند. این مخلوط باعث می شود که فولیکول های شما تغذیه شوند و سالم بمانند.

6. دانه های شنبلیله

hair mask 5050006 

مواد لازم

2 قاشق غذاخوری دانه شنبلیله
4/1 فنجان آب

روش تهیه

دانه های شنبلیله را به مدت یک شب خیس کنید. صبح زود دانه ها را با آب کافی آسیاب کنید تا مخلوطی تهیه شود. این مخلوط را به مو و پوست سر خود بمالید و حدود 45 دقیقه بگذارید بماند. موهای خود را با شامپو بدون سولفات ملایم و نرم کننده شستشو دهید.

1-2 بار در هفته تکرار کنید.

چرا این ماده موثر است: شنبلیله غنی از مواد مغذی مانند ویتامین C، آهن، پتاسیم و لیزین است. این مواد مغذی نه تنها از پیری زودرس جلوگیری می کنند، بلکه به رشد مو و جلوگیری از خشکی پوست سر کمک می کنند.

منبع:سلامت بانوان اوما

عاطفه رضوی

تحصیل کرده حوزه آی تی و علاقمند به هنر آرایشگری

سعی میکنم تحقیقات خودم را با شما در میان بگذارم. امیدوارم که از...

موارد مرتبط

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید     Instagram       Telegram

دانلود اپلیکیشن بیوتی لند

 

درباره بیوتی لند

بازدید کننده عزیز به وبسایت بیوتی لند خوش آمدید. بیوتی لندسعی میکند با ارائه مقالات آموزشی در زمینه سلامت و زیبایی گام مهمی در ارتباط با این موضوع بر دارد. برای یاری ما میتوانید در سایت ثبت نام کرده و مطالب آموزشی جدیدی را در این وبسایت به نام خود ثبت کنید.

 dcjf watermark

بالا